Szaleństwo zapisane w horoskopie

Ktoś kiedyś powiedział, że "Tylko idiota uwierzy, że miesiąc i dzień urodzenia może mieć wpływ na twoją osobowość." Wielu jednak dodaje: "Dodaj mnie do listy idiotów, bo właśnie doświadczenie nauczyło mnie, że horoskop jest odzwierciedleniem mojej duszy".

szleństwo w horoskopie

Wszystko zaczęło się od schizofrenii. Niektórzy naukowcy zauważyli, że schizofrenicy najczęściej urodzili się w lutym. Również urodziny w styczniu i marcu mają podobne, choć mniejsze, przełożenie na tę chorobę. Nie są to jakieś ogromne liczby, ale statystycznie rzecz ujmując wszystko się zgadza.

Szaleństwo zawarte w horoskopie?

To samo naukowcy odkryli jeśli chodzi chorobę afektywno- dwubiegunową. Okazuje się bowiem, że zimowe i wczesnowiosenne urodziny sprzyjają powstawaniu tej choroby. Zauważyli także, że częstość występowania tych chorób była szczególnie niska w przypadku osób urodzonych późnym latem i wczesną jesienią. Samobójcy rodzą się najczęściej między kwietniem, a sierpniem. Dysleksja może być najsilniejsza u dzieci urodzonych w okresie letnim.

Wszystkie badania zostały przeprowadzone na półkuli północnej. Należało więc poszukać podobnych korelacji na półkuli południowej. I co? Wyniki badań okazały się niemalże takie same z tą jednak różnicą, że całkowicie odwrócone. Można zatem przyjąć założenie, że to nie znaki Zodiaku i horoskop wpływa na potencjalne szaleństwo, a pora roku. Pory roku są odwrócone w zależności od tego po której stronie równika się znajdujemy. Wydaje się, że pogoda ma z tym coś wspólnego. Ale co? Tak wiele rzeczy różni się w zależności od sezonu. Temperatura, sezonowe zaburzenie afektywne, dieta, poziom aktywności, oddziaływanie mikroorganizmów, pyłki w powietrzu lub jego zanieczyszczenie, frekwencja dzieci w szkole i wynikająca z tego ekspozycja na choroby. Wszystko to zmienia się w zależności od pory roku. Większość badań koncentruje się obecnie na temperaturze i infekcjach wirusowych, zwłaszcza na grypie, ale mechanizmy wciąż są nieznane.Badania nad datą urodzenia, a osobowością człowieka.

Horoskopy zazwyczaj określają człowieka jako osobowość. Japońskie badanie wykazało, że ludzie urodzeni od grudnia do lutego mają niższą ugodowość. Szwedzkie badanie wykazało, że przynajmniej w przypadku kobiet, te urodzone w lutym, marcu i w kwietniu są bardziej skłonne do poszukiwania nowych wrażeń, są ciekawsze świata, ale i skłonniejsze do zdrady. Kolejne badania stwierdzają, że mężczyźni urodzeni w lecie są mniej skrupulatni, bardziej bałaganiarscy, a ich podejście do ważnych życiowych spraw jest mówiąc ogólnie mniej poważne i bardziej lekkie.

Horoskop - prawda czy fałsz?

Według astrologii znaki sąsiadujące ze sobą mają często przeciwne cechy charakteru. Tym samym horoskop dla tych znaków jest diametralnie różny. Tymczasem naukowcy twierdzą że sąsiednie miesiące urodzenia są podobne. W swej racjonalnej i badawczej postawie są pewni, że pozycja gwiazd na niebie nie ma nic wspólnego z występującymi zaburzeniami w ludzkiej osobowości. To rzeczy dziejące się na ziemi są winowajcą.

Ostatnia uwaga. Osobowość schizotypowa jest również skorelowana z miesiącem urodzenia. Osobowość schizotypowa (która różni się od schizofrenii) może wiązać się z wieloma cechami osobowości. Jednym z nich jest zainteresowanie i wiara w to co mówi horoskop. Być może jest coś w tym starym powiedzeniu: "Nie wierzę w astrologię, ale nie zrobiłbym tego, gdybym nie urodził się pod znakiem Panny".

Czy więc szaleństwo ukryte jest w horoskopach? Badacze wiedzą swoje, astrologowie swoje. Bez względu na to co kto myśli na ten temat z pewnością nie przekona z jednej strony naukowców a zdrugiej strony miłośników horoskopów.