Horoskop – ciekawostki

Dlaczego ludzie czytają horoskopy?

Ludzie czytają horoskopy z wielu różnych powodów. Niektórzy naprawdę czują, że astrologia może przewidywać przyszłość, podczas gdy inni czytają dla zabawy. Niezależnie od powodu, nie można zaprzeczyć popularności horoskopów.

Horoskopy mogą udzielić wskazówek ludziom, gdy przychodzi czas na podjęcie decyzji. Gdy prognoza jest niejasna i ogólna, wiele osób może nadal czerpać z niej sens, przystosowując ją do własnej sytuacji. Ludzie, którzy nie mogą znaleźć odpowiedzi na pytania za pomocą konwencjonalnych metod zwracają się w kierunku horoskopów, aby tam znaleźć wskazówki. Kiedy wydaje im się, że znajdują odpowiedzi na palące ich pytania w horoskopie, mogą coraz częściej korzystać z tej metody.

Horoskopy przyciągają

Kiedykolwiek czytam gazetę lub czasopismo, jak magnesem jestem przyciągany do strony z horoskopami. Zdaję sobie sprawę, że nie znajdę tam prawdy prawdy, ani odpowiedzi na moje problemy, to jednak nadal chcę znać przewidywania dotyczące mojego znaku zodiaku. Tak, wiem, że miliony ludzi urodziło się tego samego dnia, ale, irracjonalnie, myślę, że przeczytam coś wyjątkowego na swój temat.

Psychologia horoskopów

Pokusa czytania przepowiedni uznawana jest przez psychologów jako efekt Barnuma według zasady Brauma czyli: "Mamy coś dla każdego". Okazuje sie bowiem, że większość z nas jest zdumiewająco skłonna, przypisać sobie osobliwe opisy osobowości.W 1948 roku amerykański psycholog Bertam Forer dał każdemu ze swoich studentów test osobowości, mówiąc im, że otrzymują unikalny zarys swojej postaci i proszą ich o ocenę ich dokładności. W rzeczywistości zarys był identyczny, ale każdy z uczniów ocenił go jako doskonały opis samego siebie. Ten eksperyment powtórzono setki razy z podobnymi wynikami.

Około 60 lat po odkryciu efektu Barnuma autorzy horoskopów wciąż korzystają z tej ludzkiej cechy. Autorzy horoskopów mówią to samo rok po roku, a nawet nie zauważamy, że jesteśmy w tej samej w krainie fikcji. Mój horoskop z sierpnia 215 roku prawdopodobnie nie różnił się od tegorocznego. Informuje mnie, że będę kreatywny, koledzy będą chcieli ukraść moje pomysły i że moje finanse będą wyglądać lepiej, więc teraz jest dobry czas na rozpoczęcie biznesu. Beznadziejnie i nierealne, ale uważam to za fascynujące.

Schemat stosowany przy pisaniu horoskopów

Filozof Julian Baggini powiedział: "Typowa przepowiednia mogłaby być napisana w ten sposób: "To były trudne miesiące, ale na horyzoncie jest szansa na rozwiązanie problemów". Jest to sprytna sztuczka, która odzwierciedla rzeczywistość każdego z nas. Prawda jest bowiem, że życie jest dość trudne, ale mimo to oferuje również nadzieję na poprawę losu.

Jest to bardzo pociągająca iluzja, szczególnie gdy czytamy o innych znakach Zodiaku. Wydaje nam się, że poznajemy lepiej naszych bliskich czy znajomych. Koziorożce są na przykład samotnikami, Lwy lubią zajmować centralne miejsce, a Panny są godne zaufania i niezwykle wiarygodne.

Współcześnie

Horoskopy zaczęły być skierowane do zwykłych ludzi dopiero od końca XIX wieku. Wcześniej stawiali je sobie tylko możnowładcy. Moda ta narodziła się w latach 50-tych w Stanach Zjednoczonych, a następnie przeniknęła na cały świat. Teksty te odwołują się do nowego nastroju indywidualizmu i narcyzmu, nie wspominając już o naszych niekończących się poszukiwaniach tożsamości.

W dzisiejszych czasach czytanie horoskopów to zbiorowe oszustwo, takie jak loteria. Wyobrażamy sobie, że jeśli uwierzymy w coś wystarczająco, to się spełni. Kiedy byliśmy dziećmi, wierzyliśmy w świętego Mikołaja. Jako dorośli mamy nadzieję, że gwiazdy przyniosą nam to, czego pragniemy: miłość, pieniądze i udane życie towarzyskie. Takie informacje, jak smutne wydarzenia, śmierć, rozwód czy choroba w przepowiedniach gazetowych w zasadzie nie istnieją.

Według Dr Margaret Hamilton, psycholog z uniwersytetu w Wisconsin, 70 procent informacji w gazetowych horoskopach jest pozytywnych i znacznie przewyższają liczbę dobrych wiadomości w innych częściach gazety. Horoskopy oferują ucieczkę przed codziennymi lękami i dają nadzieję którą wielu z nas konsumuje bez pytania.

Julian Baggini wyjaśnia: "Myślę, że są one czymś, co wchłaniacie od dzieciństwa, wiedząc od najmłodszych lat, jakie są wasze znaki, a potem na zawsze człowiek staje się przywiązany do tego rodzaju tekstów. Trochę przypomina Kościół - niewielu jest twardogłowych wierzących, ale wielu nie chce zrezygnować z tego wszystkiego."

Oddziaływanie horoskopu

Takie podejście może skłonić wielu zwolenników astrologii do dostosowania się do przepowiedni i rysu charakteru znaku Zodiaku pod jakim ktoś się urodził. Psycholog Susan Blackmore przebadała badała wpływ horoskopów na osobowość kobiet."Ciekawym odkryciem było, gdy przyjrzeliśmy się cechom osobowości kobiet pod tym względem, jak bardzo interesują je znaki Zodiaku. Kobiety, które niewiele o tym wiedziały, były do siebie zupełnie nie podobne w sensie charakteru. Jednak kobiety, które podążały za charakterystyką znaków, w dużym stopniu dostosowały się do swojej definicji znaku. Może mieć to wpływ na zmianę osobowości w ten sposób, by pasowała do tego, co mówi horoskop.

Mimo to urok horoskopów trwa, ponieważ nadają sens pewnym losowym wydarzeniom w naszym życiu. Możemy więc pomyśleć: "Nie idzie dobrze, ponieważ jestem Rybą i mamy cierpieć". Jeśli możemy obwiniać oddziaływanie Saturna lub Marsa, wówczas możemy czuć się trochę mniej odpowiedzialni za naszą niezdolność do utrzymania pracy lub partnera. Instynktownie nie podoba nam się myśl, że wydarzenia są przypadkowe - więc horoskopy oferują nam komfort przewidywalności. "Z powodów ewolucyjnych obsesyjnie poszukujemy wzorców" - mówi Baggini.

Mimo światłości ludzkiego umysłu

Szeroko rozpowszechnione zainteresowanie racjonalnością i logiką nie doprowadziło, jak się wydaje, do pogarszania naszego głodu jakichkolwiek uogólnień, na których polegają horoskopy. "W każdym z nas jest coś przesądnego, czego nie da się przekonać z rozsądku" - wyjaśnia psychoanalityk Gérard Miller. "Ta część nas oznacza, że ​​jesteśmy w stanie śnić, uzyskać dostęp do naszej wyobraźni. Problem w tym, że naraża nas na astrologię, jasnowidzów lub każdego guru, który twierdzi, że wie coś o naszym bycie, naszych potrzebach, naszych pragnieniach - naszej przyszłości.

Dlaczego więc czytamy horoskop?

Dla rozrywki

Wielu astrologów pisze prognozy pod konkretne zapotrzebowanie, takich jak horoskopy romantyczne dla czasopism kobiecych lub horoskopy z celebrytami dla czasopism z plotkami. Humorystyczne prognozy mogą sprawiać wiele radości, niezależnie od tego, czy czytelnik rzeczywiście wierzy, że astrologia ma wartość. Wiele osób czyta astrologiczne przewidywania dla zabawy i niekoniecznie uważa je za ważne.

Z przyzwyczajenia

Niektórzy ludzie czytają swój horoskop z przyzwyczajenia. Być może dorastali czytając je na śniadanie i po prostu kontynuowali tę praktykę, gdy stali się starsi. Istnieje jednak różnica między czytaniem horoskopów a ich zwykłym odczytywaniem. Podczas gdy niektórzy ludzie mogą czytać prognozy i lekceważyć porady, inni ludzie mogą stać się tak uzależnieni od astrologicznych przewidywań, że nie podejmą żadnych poważniejszych zmian lub niczego nowego bez uprzedniego skonsultowania się z astrologiem. A to jest naprawdę groźne.

Jakie są rodzaje horoskopów

Horoskopy mają na celu interpretację sposobu, w jaki sposób ciała niebieskie wpływają na życie ludzi w oparciu o ich datę urodzenia. Prognozy można podzielić na dwie kategorie: ogólną i osobistą.

Bardziej szczegółowa prognoza urodzeniowa uwzględnia dokładny czas porodu. Uogólnione horoskopy, takie jakie znajdujemy w środkach masowego przekazu, oferują porady, które można stosować dla wielu różnych osób w szerokim spektrum sytuacji.