HOROSKOP MAJÓW

WYBIERZ SWÓJ ZNAK

TURKUS od 1 lutego do 21 lutego
ONYKS od 22 lutego do 13 marca
DIAMENT od 14 marca do 2 kwietnia
RUBIN od 3 kwietnia do 22 kwietnia
SZAFIR od 23 kwietnia do 12 maja
AGAT od 13 maja do 1 czerwca
CHALCEDON od 2 czerwca do 21 czerwca
SELENIT od 22 czerwca do 10 lipca
SZMARAGD od 11 lipca do 30 lipca
TOPAZ od 31 lipca do 19 sierpnia
JADEIT od 20 sierpnia do 9 września
KARNEOL 4 od 10 września do 30 września
LAZURYT od 1 października do 20 października
OPAL od 21 października do 9 listopada
AKWAMARYN od 10 listopada do 30 listopada+
KORAL od 1 grudnia do 20 grudnia
AMETYST od 21 grudnia do 9 stycznia
MALACHIT od 11 stycznia do 31 stycznia
O HOROSKOPIE MAJÓW

Majowie byli przekonani, że czas jest nieskończony, gdyż nie ma ani początku, ani końca. Mimo to podzieli rok na miesiące, a tym przypisali bóstwa, a bóstwu przypisano minerał ziemski, które złożyły się na znaku horoskopu Majów. Minerały te, to Malachit, Turkus, Onyks, Diament, Rubin, Szafir, Agat, Chalcedon, Selenit, Szmaragd, Topaz, Jadeit, Karneol, Lazuryt, Opal, Akwamaryn, Koral i Ametyst. Minerały te zwane są kręgiem osiemnastu klejnotów. Ciekawostką jest, że horoskop Majów został dostosowany do obecnego kalendarza dopiero w 1929 roku przez astronoma Charles’a Wakefield’a.

Kalendarz Majów

Majowie, jako twórcy potężnej cywilizacji stworzyli jeden z pierwszych kalendarzy. Około trzy tysiące lat temu (choć niektórzy twierdzą, że znacznie wcześniej) wprowadzono 360-dniowy rok, a niedługo potem skorygowali go i uznano, że rok powinien mieć 365 dni czyli kalendarz Majów był zbliżony do współczesnego liczenia dat. Jak każdy kalendarz tak i Majów miał datę od której rozpoczęto liczenie lat. Badacze obliczyli, że data ta przypada między 8499 a 8238 rokiem przed naszą erą. Inne badania dowodzą, że data ta została wyznaczona na 13 sierpnia 3114 przed naszą erą.

Przepowiednia o końcu świata

Majowie wyznaczyli datę końca świata. Ze względu na różnice w dokładnym określeniu roku pierwszego trudno jednoznacznie przenieść go na współczesny kalendarz. Co prawda jak dotąd uważano, że ma się to stać 21 grudnia 2012 roku, ale żadna z zachowanych inskrypcji nie mówiła o końcu wiata w tym dniu. Co ciekawe, nie ma również dowodów, by ten rok, miesiąc i dzień, miał jakieś znaczenie dla Majów. Jeśli jednak przepowiednia ma się sprawdzić, to ci, którzy wyznaczyli ta datę, pomylili się. Nie jest powiedziane co ma być przyczyną ogólnoświatowego kataklizmu. Najczęściej powtarzaną teorią jest uderzenie w Ziemię potężnej asteroidy. Efekt uderzenia równałby się wybuchowi 20 milionów bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę. Czy przepowiednia Majów się spełni? Raczej jest mało prawdopodobne, by w ciągu najbliższych dziesięcioleci asteroida uderzyła w Ziemią, ale przecież ludzie mają wiele "pomysłów" na samo unicestwienie.